EN

Machine learning, czyli jak sztuczna inteligencja pomaga w biznesie

Kategorie: Nowości, Technologie
Machine Learning, w najprostszym wyjaśnieniu, polega na samodzielnym uczeniu się maszyn na podstawie analizy danych. Komputery samodzielnie analizują dane i odnajdują w nich wzorce, na podstawie których podejmują decyzje o podjęciu określonego działania. O Machine Learningu najłatwiej jest mówić na podstawie konkretnych przykładów jego zastosowania. Gdzie spotykamy się z Machine Learningiem?

Na przykład w skrzynce email. Jeśli zastanawiasz się nad działaniem filtrów antyspamowych, to odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w Machine Learningu. Komputer, na podstawie przykładowych wiadomości typu spam, uczy się odpowiednio kategoryzować pocztę i nie potrzebuje do tego pomocy człowieka. Z uczeniem maszynowym mamy także do czynienia wszędzie tam, gdzie zastosowana została technologia rozpoznawania mowy, kształtów lub obiektów. Funkcje te wykorzystywane są przez przeglądarki i aplikacje do wykonywania określonych działań (np. odblokowania dostępu do interfejsu). Kolejnym przykładem wykorzystania inteligentnych systemów jest optymalizacja reklam. Proponowanie nam określonych produktów, filmów czy muzyki – w tych wszystkich procesach wykorzystywane jest uczenie maszynowe. Komputer analizuje nasze dotychczasowe zakupy czy wybory i na ich podstawie selekcjonuje pozycje, które z dużym prawdopodobieństwem trafią w nasz gust

Machine learning z powodzeniem można wykorzystać w rozwiązaniach biznesowych. Od usprawniania skomplikowanych działań w wewnętrznych systemach, do optymalizowania aplikacji konsumenckich – zastosowań jest naprawdę dużo, a jedynym ograniczeniem jest pomysłowość i umiejętność dostrzegania potencjału w nowych technologiach. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w biznesie:

  • Kontrola bezpieczeństwa – monitoring i analiza systemów, wykrywanie błędów, podejmowanie optymalnych działań
  • Analiza danych i generowanie prognoz
  • Wczesne reagowanie w sytuacjach zagrażających równowadze systemu
  • Propozycje produktów, precyzyjne targetowanie reklam
  • Wykrywanie usterek i wad na etapie kontroli jakości
  • Boty w aplikacjach, pozwalające na automatyczną wymianę wiadomości z klientami lub partnerami
  • Rozpoznawanie pisma/twarzy/linii papilarnych/kolorów etc.
  • Automatyczne klasyfikowanie danych

Machine learning, stanowiący rodzaj sztucznej inteligencji, to technologia, która może pomóc w rozwoju biznesu. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób mogłaby odpowiedzieć na potrzeby Twojej organizacji skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie!

Masz więcej pytań? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami