EN

Workplace by Facebook i przyjazna kultura pracy

Kategorie: Nowości, Technologie
Nie od dziś wiadomo, że pracownicy, którzy dobrze czują się w miejscu, w którym pracują, są do niego bardziej przywiązani. Kiedy zespół swobodnie komunikuje się pomiędzy sobą, kreatywne pomysły przychodzą łatwiej, a szansa na szybkie pokonywanie ew. przeszkód rośnie. Budowanie pozytywnej i transparentnej kultury pracy ułatwiają narzędzia do komunikacji. Jednym z nich jest Workplace by Facebook, czyli firmowa sieć społecznościowa, autorstwa twórców portalu Facebook. Pomimo podobnego interfejsu i funkcjonalności, są to dwie zupełnie oddzielne platformy. Workplace służy jedynie komunikacji firmowej, dzięki czemu pracownicy mogą wymieniać się informacjami w sposób swobodny i bezpieczny. Poniżej przedstawiamy, jak konkretne funkcje platformy Workplace wspierają budowanie przyjaznej kultury pracy:
 1. Płynna i otwarta komunikacja pomiędzy osobami rozlokowanymi na różnych szczeblach organizacji, zwiększa zaangażowanie wszystkich pracowników w życie firmy i tym samym pozwala każdej osobie aktywnie uczestniczyć w jej rozwoju. Możliwość bezpośredniej i szybkiej wymiany informacji, w naturalny sposób wspiera kreatywność pracowników oraz usprawnia wprowadzanie nowych pomysłów w życie.

  Jedną z flagowych funkcji Workplace by Facebook jest możliwość tworzenia grup. Mogą to być grupy o różnym charakterze: dedykowane dla konkretnych zespołów, projektów, a także dla wszystkich pracowników firmy. Publikowana informacja trafia do wszystkich członków grupy, którzy od razu mogą na nią reagować i komentować. To znacznie łatwiejsze i szybsze od wysyłania tradycyjnych maili.

 2. Dzięki kulturze swobodnej komunikacji, rośnie integracja pomiędzy pracownikami. Przestają być anonimowi, a dzięki temu, że znają się i mają możliwość łatwego kontaktu, poszczególne problemy mogą być rozwiązywane szybciej. Osoba, która potrzebuje pomocy, od razu wie do kogo powinna się po nią zgłosić.

  W tym przypadku istotne są nie tylko możliwości, jakie oferuje komunikacja grupowa, ale też inna funkcja Workplace, jaką jest Org Chart, czyli interaktywny, graficzny schemat struktury organizacji. Dzięki niemu oraz poprawnie wypełnionym informacjom profilowym, nie ma wątpliwości kto za co odpowiada, a kontakt pomiędzy pracownikami różnych działów staje się łatwy i szybki.

 3. Dzięki pozytywnej i transparentnej strukturze komunikacji wewnątrz firmy, zostaje skrócony dystans pomiędzy pracownikami różnych szczebli.

  Osoby z Zarządu mogą bezpośrednio i szybko komunikować się ze wszystkimi pracownikami za pośrednictwem odpowiednich grup oraz funkcji Live Video. Zamiast pisać maile lub organizować czasochłonne spotkania, można komunikować się z pracownikami w czasie rzeczywistym za pomocą video online. Pracownicy natomiast mają szansę reagować, komentować i zadawać pytania bezpośrednio pod filmem.

 4. Poprzez udostępnienie pracownikom wspólnego miejsca do komunikacji pokazujemy im, że ich głos ma dla nas znaczenie. Każdy może się wypowiedzieć na dany temat, dzięki czemu przyczynia się do rozwoju firmy.

  Udostępniając przestrzeń do wspólnej komunikacji, pracodawca pokazuje pracownikom swoje zaufanie, co w naturalny sposób buduje pozytywne relacje. W Workplace by Facebook, oprócz grup, można również tworzyć ankiety, które ułatwiają szereg procesów: od ustalenia najbardziej dogodnego terminu spotkania projektowego po zagłosowanie w temacie wyboru miejsca, w którym odbędzie się najbliższy firmowy event.

 5. Przyjazna atmosfera w pracy jest nie do przecenienia i może być decydująca dla kandydatów aplikujących na stanowisko w danej firmie.

  Pomocą w prowadzeniu komunikacji opierającej się na wzajemnym szacunku jest możliwość utworzenia regulaminów poszczególnych grup, które jasno określają jakiego rodzaju tematy powinny być w nich publikowane oraz przypominają ich członkom zasady kulturalnej wymiany opinii. W tym temacie ważne jest zachowanie balansu pomiędzy specyfiką komunikacji firmowej, a swobodnym, budującym pozytywne relacje tonem.

Pewne jest, że zgrany i ufający sobie nawzajem zespół osiągnie w krótszym czasie więcej niż ten, którego członkowie będą źle się w nim czuli. Ta sama reguła przekłada się na zespół, jakim są pracownicy danej firmy, niezależnie od tego, czy liczy ona 10 czy 10 000 osób. Pozytywna atmosfera i kultura pracy w firmie przyczynia się do wzrostu kreatywności i energii do działania oraz w naturalny sposób – do rozwoju organizacji. A na tym zależy chyba każdemu przedsiębiorcy.

Masz więcej pytań? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami